Nartsissism on isiksusehäire, mis hõlmab eneseimetlust, empaatiavõime puudumist ja suurt vajadust imetluse järele. Kui lähedane inimene – partner, pereliige, sõber või töökaaslane – on nartsissist, võib see suhte dünaamika väga keeruliseks muuta ja põhjustada stressi kui ka vaimse tervise probleeme. See artikkel ehk abistab märgata, kuidas on võimalik ennast “tükk-tüki haaval kaotada”, milline on sellise toksilise suhte mõju tervisele ja milliseid samme saab astuda oma heaolu kaitsmiseks. Nii nagu me ei märka igapäevaselt väikese lapse kõrval olles tema kasvu, sama märkamatult toimub endaga kompromisside sõlmimine ja enda arvelt järgi andmine.
Nartsissism?
Mul on siin küll AI poolt konstrueeritud pilt naisest, kuid statistika väidab vastupidist, et meeste seas on nartsissiste rohkem. Nartsissitsliku isiksushäire korral hakkab probleem ilmnema inimese sotsiaalses käitumises.
Me kõik oleme vaid inimesed, erinevatel elu hetkedel vajame rohkem tähelepanu, teine kord paitab hinge, kui keegi väljendab imetlust, on olukordi, kus on vaja võtta riske ja ka oma võimeid üle hinnata, kuid see kõik on okei, kui võtame oma käitumise eest vastutust ja kui see jääb normaalsuse piiridesse – kui ei lähe kreeni.
Elame duaalses maailmas ja nartsissism ei ilmne, kui pole teist poolt. Seega on meil kaks poolt ning vaatame, kuidas see “tants” välja näeb.
Käitumisjooned ja nartsissistide võtted
Nartsissistid kasutavad väga peenelt manipuleerivaid tehnikaid, et kontrollida ja saavutada endale seatud eesmärke. Manipuleerimine põhjustab partneris segadust ja paneb kahtlema oma tõlgendustes ja tajudes. Sellega on kergelt tekkima endas kahtlemine ja suureneb enesekindluse puudus. Pole harva, kui teraapias klient ütleb, ma olen ennast kaotanud, ma ei tea, kes ma olen ja ma ei tea, mida ma tahan.
Nartsissist võib endast esmalt jätta lahke ja tähelepaneliku inimese mulje, kuid suhte edenedes muutub hoolivus sageli tingimuspõhiseks või pealiskaudseks. Meenub juhtum, kui üks memm ohkas- nii siiralt, kui üht noort inimest vaatas – küll on kerge elada! Kas ta pidas silmas elukogemuse puudust või ebaküpsust?
Teadmatus ei tähenda vastutusest vabanemist, tasakaal on kui on eakohane vastutus. Miks ma sellise näite sisse tõin, vahel mõtlen, kas saab siin paralleeli tõmmata. Nartsissist võib tunduda hoolimatu ja külm, pigem keskendudes oma kui teiste inimeste vajadustele. Tal on raskusi teiste tunnete ja vajaduste mõistmisega, selle kohta öeldakse – puudub empaatiavõime. Kas see annab talle kerguse süümepiinadeta teistest “üle sõita”. Kuid, küsimus on – kellel tekib probleem? Sellel, kes hakkab eneses kahtlema, kelle tunded jäävad märkamata.
Me oleme inimesed, oma kaitsekilpidega. Kuigi nartsissistid näivad enesekindlad, varjab nende enesekeskne käitumine sageli nende sisemist ebakindlust ja haavatavust. Siin on hea märkamise koht, millised on sinu reaktsioonid, kui “pead tõstab” sinu haavatud osa.
Kui kaitsekilp on väga tugev ja ta on praktiliselt kogu elu olnud, siis puudub sellisel inimesel ka kogemus, ilma selle kilbita end maailmale näidata ja ka valmisolek oma haavatud poolt lasta välja paista. Kui nüüd tekivad konfliktid, vaidlused, lahkhelid – kes on süüdi ebaõnnestumises, valesti käitumises? Igal juhul mitte nartsissist. Selline käitumine süvendab süütunnet ja eneses kahtlemist.
Paljud nartsissistid võivad esmapilgul tunduda väga karismaatilised ja enesekindlad, mis isegi võib olla atraktiivne ja inspireeriv ning võib tekitada inimeses tunde, et nad on kui nende poolt “väljavalitud”. See võib alguses tunduda positiivsena, kuna inimene tunneb end väärtustatuna. Nartsissistid loovad sõltuvust, püüdes inimesi endaga emotsionaalselt siduda. Kui nende vajadus on, et sa pühenduksid nendele, millised on sinu vajadused, kui tähtis sa oled endale?
Varjatud mõju su vaimsele tervisele
Eelmist lõiku abiks võttes, saab pildi kahjudest, mida selline suhe võib tekitada vaimsele tervisele: kahtlemine oma tunnetes, enda tajudes- kas kogetud emotsioonid või mälestused pole “õiged” või “reaalsed”; enese alaväärtustamine, sõltuvusliku suhte tekitamine, süütunne jne.
Selline emotsionaalne koormus võib viia nii kaugele, et see väljendub ärevuse, unetuse ja depressiooniga.
Nartsissistid suudavad oskuslikult luua endast ideaalpildi ja nende väline kuvand on tihti hoolikalt üles ehitatud. Siinjuures meenus kuskilt mälusopist raamat, vist oli pealkirjaga: ”Mida õppida psühhopaatidelt”. Kui satud kokku nartsissistiga, küsiksin, mida on sul vaja õppida, mida ta sulle peegeldab?
Sea reaalsed ootused
Ära oota, et nartsissistlik inimene muutuks või hakkaks sinu tundeid ja vajadusi arvestama. Sinul on probleem. Teadmine ja aktsepteerimine, et sa ei suuda teist inimest muuta, aitab vältida pettumust ja keskenduda rohkem enda kaitsmisele.
Enda väärtustamine on keskmes: ära jää üksi, võta julgus kokku – otsi tuge lähedastelt, räägi ja leia võimalus otsida abi terapeudilt.
Taastumine pärast suhet nartsissistiga on järk-järguline protsess, kus igal sammul on tähtis roll. Minimaalne programm: üks päev korraga, märgata ja tunnustada oma sammu, olgu see nii pisike kui tahes- sellel on suur kaal sinu tervenemise teel. Mina soovitan kirja panna oma edusammu ja üks väike nipp. Mõtle, kuidas seda korrata ja rohkem oma ellu tuua- lausa kolmekordistada.
Kui nartsissistist lahkumine pole võimalik
Kui lahkumine nartsissistlikust suhtest pole kohe võimalik, siis siin mõned soovitused, mis aitavad olukorraga paremini toime tulla:
- Loo ja hoia kindlaid piire: nartsissistidega suhtlemisel on oluline luua selged piirid. Määra, millised käitumised ja suhtlusviisid on sinu jaoks vastuvõetavad ning ära lase nendel piiridel üle astuda. Oluline on järjekindlus – kui sa lased oma piire pidevalt rikkuda, annab see nartsissistile rohkem kontrolli.
- Väldi emotsionaalset reageerimist: nartsissistid toituvad tihti teistet esile kutsutud emotsioonidest ja konfliktidest. Proovi hoida emotsionaalset distantsi, et vältida nende manipuleerimisvõimalusi. Ole neutraalne ja objektiivne, isegi kui provotseeritakse.
- Piira isikliku informatsiooni jagamist: kuna nartsissistid kasutavad tihti teiste nõrkusi enda huvides ära, on parem vältida nendega isiklike või tundlike asjade jagamist nendega. Piira suhtlemist pealiskaudsetele ja tööalastele teemadele ning väldi liiga isiklikuks muutumist.
- Leia tugi väljastpoolt: eespool oli, kuid oluline, et saad rääkida usaldusväärsete sõprade või pereliikmetega, kes aitavad säilitada perspektiivi ja toetavad sind, saad jagada oma mõtteid ja tundeid, sulle turvalises keskkonnas.
- Keskendu oma vaimse tervise eest hoolitsemisele: vaimne vastupidavus on võtmetähtsusega. Leia aega tegevustele, mis toovad sulle rahu ja rõõmu- liikumine, värske õhk, meditatsioon, jooga või hobid. See aitab vähendada stressi, tugevdab su vaimset tervist, et su tähelepanu on rohkem endal ja oma vajaduste märkamisel.
Kui suhe muutub siiski liiga kahjulikuks, on mõistlik kaaluda pikemas perspektiivis lahkumise võimalusi, et tagada oma pikaajaline vaimne ja emotsionaalne tervis.
Kuidas regressiooniteraapia saab aidata
Reaalsus on see, et nartsissistliku suhte mõju võib jääda sügavale alateadvusse ja mõjutada isiksust pikka aega pärast suhtest lahkumist. “Vao sügavus” sõltub inimesest, tema olukorrast, tema “pagasist”- ressursist keerulistes olukordades hakkama saada ning millal ta teadvustab olukorda ja võtab ette esimesed sammud.
Kui oled kogenud nartsissistlikku väärkohtlemist, saab holistiline regressiooniteraapia sind aidata. Regressiooniteraapia keskendub kliendi minevikust pärinevate traumade tervendamisele, aitab tervendada suhtes juurdunud sügavaid haavu ning muuta negatiivseid mõttemustreid.
Toon välja, millist abi saab regressiooniteraapiast enda kaitseks ja oma heaolu tõstmiseks. Regressiooniteraapias õpid:
- seadma piire. Nartsissistliku inimesega suhtlemisel on hädavajalik kehtestada kindlad piirid, et kaitsta end emotsionaalse manipulatsiooni eest. Teraapia võib aidata mõista, kuidas nartsissistlik partner on mõjutanud sinu enesehinnangut ja enesekindlust. Tuues pinnale ja töötades läbi allasurutud tunded, ebameeldivused ning valusad kogemused, mida võib-olla on raske muidu teadvustada, aitavad õppida enesekehtestamist. Lood selguse ja kindluse selles, mida oled valmis taluma ja mida mitte.
- oma vajadusi märkama ning negatiivsete mõttemustrite ümber kujundamist. Nartsissist võib püüda sind veenda, et su vajadused on ebaolulised. Siinkohal oma heaolu ja tervise eest hoolitsemine ei ole isekus, vaid vajalik ellujäämisstrateegia.
- kuidas käituda ja hakkama saada emotsionaalsetes konfliktides, et mitte kaasa minna provokatsioonidega. Kuidas käituda konfliktolukordades. Teraapia aitab vabaneda emotsionaalsest pingest, leida tasakaal ja saavutada sisemine rahu.
Uue usalduse ja tervislike suhete loomine
Kui oled kogenud suhet nartsissistiga, võib usaldus tunduda keeruline taastada, kuid väikeste sammudega on see kindlasti võimalik. Olles taastumise teel ning lubades endale, sulle sobivas tempos, see kogemus läbi töötada, annab see sulle tagasi eneseusu – kõik on võimalik.
On okei liikuda uutesse suhetesse aeglaselt, andes endale aega jälgida, kuidas teine inimene su piire austab ja sind kuulab.
Õpid uuesti usaldama oma intuitsiooni, sest see on väärtuslik kompass, mis aitab sul õigel teel püsida. Usu, et järjepidevusega liigud sa terviklikuma ja tähendusrikkama suhte suunas.
Nartsissistlik suhe võib jätta sügavad jäljed ja tekitada vaimse tervise probleeme, kuid oluline on teada, et on olemas võimalused oma heaolu ja vaimse tasakaalu taastamiseks. Võib tulla üllatusena, kuid inimeses on olemas uskumatu ressurss.