Grupiteraapia 

Grupiteraapia pakub võimalusi isiksuse arengut pidurdavate / soodustavate tingimuste tundmaõppimiseks ning uute arenguvõimaluste avastamiseks.

 Grupiteraapia on psühhoteraapia vorm. Rühm inimesi, kes jagavad sarnaseid väljakutseid, probleeme või eesmärke kogunevad regulaarselt Teraapia eesmärk on osalejatel jagada oma mõtteid, tundeid ja kogemusi ning aidata neil mõista enda emotsionaalseid dünaamikaid ja suhteid teistega grupiliikmetega. Grupiteraapia lähtub alateadvuse- ja mineviku mõjust praegusele käitumisele. 

Miks grupiteraapia?

Grupiteraapial on mitmeid eeliseid võrreldes individuaalteraapiaga. Grupi moodustab rühm inimesi, kes jagavad sarnaseid väljakutseid või probleeme ning kes tegelevad  ja jagavad oma eluraskusi lisaks terapeudile ka teiste grupiliikmetega. Grupp oma koosseisus on nagu tükike reaalset elu ainult selle vahega, et siin on tunduvalt turvalisem käitumisviise harjutada: grupis toimuv ei kahjusta huvisid reaalses elus.  Igal liikmel on grupis oma roll sest te ei puutu nende inimestega elus kokku. Seega reaktsioonid nende inimeste suhtes ei ole seotud reaalsete ohtudega, vaid  fantaasiatega nende aadressil. See on selgitatav välja kujunenud stereotüüpsetest arusaamadest maailma käsitlusel. 
Suhetes teiste grupiliikmetega on võimalus kontrollida oma fantaasiate õigsust ja teha inventuur ning loobuda segavatest, mis takistavad rahuldust pakkuvat elu elada.

Teekond enese usaldamseni

Algul võib olla raske mõista oma tegelikku seisundit ja väljendada otseselt nii meeldivaid kui ebameeldivaid tundeid. Minnakse emotsionaalselt endast välja, et varjata oma sisemist segadust või lastakse pigem teistel väljendada omi tundeid. Luuakse liitusid teiste osalejatega, kes toetavad.
Tõenäoliselt tuntakse üsna kiiresti pettumust ka terapeudi suhtes ja hakatakse temalt ootama vastuseid, mida ei saagi vastata. Abi tuleb sageli teistelt grupi liikmetelt, mida on esialgu rase uskuda.
Kogemusega kasvab aga teadmine, et kõige rohkem suudab grupis aidata end igaüks ise, kui ausalt ja otse väljendatakse oma tundeid suhetes teiste grupi liikmetega ja terapeudiga. Sellisel viisil aitab teid grupp ja teie aitate neid.

teemadering

Grupp oma koosluselt on tükike reaalset elu. Ausalt ja avameelselt arutletakse kõige üle, mis toimub grupis inimestevahelises suhtlemises grupitöö käigus. Sageli arutletakse sellistel teemadel nagu üksindus, minu suhete iseloom teistega suhtlemisel, tunnete väljendamisega seotud probleemid, minu vajadus teiste inimeste järele ja vastupidi, kannatlikkus vs. kannatamatus, igapäevaste probleemide ja eluraskuste peegeldumine grupiprotsessides jne.
Näiteks on Ida-Virumaal aktuaalne, raskused eesti keeles kõnelemisel. 

Problemaatika olemus

Isikutevaheline tasand:  üksindus, isoleeritus, kartlikkus, oskamatus luua ja hoida lähedasi suhteid, kalduvus konkureerida, agressiivsus, umbusklikkus, raskused autoriteetidega suhtlemisel, egoism, vähene enesekindlus, sõltuvus,
Eksistentsiaalsed probleemid – elumõtte puudumise tunne, lein, kaotusvalu, ärevus, rahulolematus eluga, tööalkoholism, surmahirm, jne.

Grupiteraapia kestvus

Et muuta oma käitumist ja hoiakuid, mis on kujunenud aastatega, on vaja pikaajalist teraapiat. Iga osaleja peaks jääma gruppi, et anda endale muutumise võimalus ja ignoreerima enneaegset lahkumise (põgenemise) vajadust.

Kokkulepe

Grupiliikmetelt on nõusolek, et peavad kinni kokkuleppest.
Konfidentsiaalsus, avatus ja siirus suhetes teiste grupiliikmetega, vastutus oma sõnade eest, vabadus end väljendada enda jaoks sobival ajal ja määral, osaleda maksimaalselt grupikohtumistel, mitte luua grupiväliseid suhteid grupiliikmetega. 

grupiga liitumine

Kes sobib grupiliikmeks

Kes on motiveeritud endaga tööks psühhoteraapia vormis;
on valmis regulaarselt osalema grupitöös;
soovib ja on võimeline eneseavamiseks.

Intervjuu

Kui soovid grupiga liituda, anna teada oma soovist. Eelnevalt toimub intervjuu, et saada tuttavaks, selgitada välja motivatsioon ja sobivus gruppi.
Intervjuu ning grupis osalemine on tasulised.
Intervjuu, 60 min – hind 50€
Üks grupisessioon, 90 min – hind 25€

Grupiteraapia toimumine

Grupiteraapia toimub kord nädalas (v.a. riiklikel pühadel ja suvepuhkusel).
Planeeritud kestvus on 1-2 aastat.
Minimaalne grupis osalemise aeg on pool aastat.

Toimumise koht: Pargi 27, Jõhvi, Holistika Keskuses

Grupijuht

Grupiteraapiat viib läbi psühhoterapeut, kes on saanud ettevalmistuste gruppidega töötamiseks.
Grupijuht on ka ise grupi liige, kuid tema funktsioon ning osalus on spetsiifiline. Ta ei lahenda grupis oma isiklikke probleeme, vaid aitab grupi liikmetel paremini mõista, mis toimub neis endis ja grupis ning aitab ja toetab kõiki grupi liikmeid.

Broneeri aeg

Kirjuta ja anna teada oma soovist osaleda