Mis on Minapilt?
Ei ole olemas õiget ja valet lähenemist, on erinevad olukorrad ja vajadused.
Minapilt on inimese teadvustatud ettekujutus endast ning hõlmab arusaamu oma tugevustest, nõrkustest, väärtustest ja rollidest elus. Võid proovida oma minapilti paberile kirjutada, vaata, millise pildi endast saad.
Igati kasulik info, saamaks teada, kes ma selline olen ja kas liigun eesmärgipäraselt oma sihi suunas, aitab teadlikult planeerida, milliseid oskusi ja teadmisi on juurde vaja ning teha vahekokkuvõtteid.
Transpersonaalne psühholoogia vaatleb minapilti mitte ainult kui isiklikku või ego-keskset identiteeti, vaid ka kui potentsiaalselt piiritut teadlikkust, mis võib ühineda suurema tervikuga, nagu kollektiivne teadvus või universaalne vaimne kogemus.
Selline lähenemine võimaldab mõista, et inimese minapilt võib areneda ja laieneda väljapoole tema isiklikku ajalugu ja sotsiaalseid rolle, et inimesel pole vaid side endaga vaid tal on side kõrgemate teadvuse tasanditega ja näha end osana suurest tervikust.
Minapildi kujunemine
On üks lähenemine, inimene on tema suhted. Vaatamegi kujunemist läbi selle. Elame ju duaalses maailmas, kus on inimene ehk Mina ja kõik, mis minu ümber, ehk MitteMina. Selliselt lähenedes Minapilt peegeldab inimese arusaamu oma identiteedist, väärtusest ja võimetest ning et see kujuneb välja läbi suhtlemise teiste inimestega ja nende poolt saadud hinnangute.
Alus Minapildile pannakse juba lapsepõlves, kuidas inimene ennast kogeb ja hakkab suhestuma MitteMinasse, kõik mis jääb temast väljapoole. Varajane lapsepõlv mängib siin olulist rolli, kuna just sel ajal kujundavad lapse minapilti vanemate ja lähedaste inimeste tagasiside, nende suhtumine, emotsionaalne toetus ja käitumine.
Inimese minapilt kujuneb edasi, kui ta kogub elukogemusi ja kujundab oma identiteeti vastavalt ühiskondlikele normidele ja isiklikule ajaloole. See minapildi osa on seotud isikliku identiteedi ja ego-keskse arendamisega, kus inimene keskendub oma individuaalsetele väärtustele, eesmärkidele ja enesehinnangule.
Meenutades seiku oma “ajaloost”, mängivad siin olulist rolli sõprade, õpetajate ning laiemalt ühiskonna tagasiside. See tähendab, et iga uus kogemus või hinnang võib mõjutada inimese arusaamu iseendast, muutes vastavalt tema minapilti.
Oluline samm minapildi arengus on see, kus inimene hakkab oma egost ja isiklikust identiteedist kaugemale vaatama. Selle käigus hakkab inimene nägema ennast mitte ainult oma individuaalsete piirangutega olendina.
Keskendudes vaimsetele aspektidele, hakkab ta märkama, et need mõjutavad tema enesetunnetust ja minapilti, võimaldades inimesel saavutada suuremat sisemist tasakaalu ja rahulolu, aktsepteerides nii oma inimlikkust kui ka seotust universaalse teadlikkusega.
See protsess aitab inimesel leida sügavama tähenduse oma elule ja aitab läbi minna erinevatest kogemustest.
Miks on Minapilt inimesele vajalik?
Minapilt on inimesele vajalik, sest see aitab mõista oma kohta maailmas, suunab inimese käitumist, omandama teadlikult vajalikke oskuseid, tegelema vaimsete praktikatega, seadma eesmärke ja looma rahuldustpakkuvaid suhteid.
Minapildi sügavam tunnetus toetab eneseteostust ja vaimset arengut. Laiem ja sügavam minapilt on väga tähtis, sest võimaldab inimesel ületada isiklikke hirme ja piirangud, jõuda sügavama enesearengu ja tervenemise tasemeni ning saavutada sisemist tasakaalu ja rahu.
Minapilt võib ulatuda kaugemale isiklikust ja materiaalsest reaalsusest, puudutades sügavaid ja eksistentsiaalseid küsimusi inimese olemuse kohta. See pakub viisi, kuidas leida sügavam tähendus ja ühendus oma elus ning mõista iseenda ja maailma vahelisi seoseid hoopis uuel ja sügavamal tasandil. Kui inimene tajub ennast sügavamas seoses kõigega, võib ta kogeda suuremat empaatiat ja kaastunnet teiste vastu.
Minapildi areng ja vaimsed kogemused
Minapildi areng toimub läbi elukogemuste ja eneseteadvustamise kaudu, mille käigus inimene hakkab, mida aeg edasi, sügavamalt mõistma oma identiteeti ja eesmärki.
Kõik on pidevas muutumises. Kui vaadelda Minapildi definitsioonis olevaid muutujaid, mille paberile kirjutasid: tugevused, nõrkused, väärtused, rollid ja vaatled neid ajateljal. Näiteks: kui olid 7. , 14., 21., 28., 35., 41., jne aastane. Kuidas need muutujad on ajas muutunud, mida märkad?
Hea koht enesevaatluseks – kas mu käitumine on eakohane, kas kasutan oma ressurssi ja saadud kogemusi, eneserefleksiooni? Mis peamine, kunagi pole hilja muuta enda jaoks kahjulikke otsuseid sellisteks, mis sind edasi kannavad.
Natuke juba oli eelpool mainitud, mida annab tegelemine vaimsete praktikatega. See lisab juurde värve su minapildile ja võib juhtida sind kogemustesse, mis ei ole piiratud igapäevaste rollide ja maskidega, mida me ühiskonnas kanname.
Pilt: https://www.pexels.com/photo/a-woman-meditating-on-a-rock-by-the-ocean-17607857
Vaimsete praktikatega tegeledes võib inimene kogeda sügavaid spirituaalseid kogemusi, mis võivad näidata, et ta on rohkem kui lihtsalt füüsiline keha või sotsiaalne identiteet, mis omakorda muudab tema minapilti ja arusaamist endast.
Mineviku mõju inimese minapildile
Olen varasemalt palju rääkinud, kui inimene siia sünnib, on ta kui tolmuimeja ja on täis kogetud sündmuseid ja kogemusi. Tugevad emotsioonid, eriti kriitika, hülgamised või tagasilöögid, võivad jätta sügava jälje inimese Minapildile. Kui teil oleks võimalus nüüd sinna lattu minna ja vaadata, mida kõik see tolmuimeja on kokku imenud – kas oskate ette kujutada, kui palju seal võib olla rämpsu ja kola, mida te ei vaja. Kuid inimene kannab seda kaasas.
Negatiivsed kogemused võivad viia madala enesehinnanguni ja tekitada kahtlusi oma võimetes. Kuid ka positiivsed, ülevõimendatud kogemused jätavad jälje, näiteks: eneseimetlus ja kaastunde puudumine.
Kõik, mis viib kreeni ning ei loo harmooniat on õpitud läbi kogemuste – inimene on need ise omandanud ja tal on võime nendest ka loobuda. Elu on kui matemaatiline võrrand, mis sisaldab muutujaid ja nimi muutujad ütleb juba ise, et muutuja on muutmiseks.
Teisisõnu, kui inimene on mõistnud, kuidas minevikus kogetu siiamaani tema minapilti mõjutab ja teda piirab- on võimalik sellest üle saada, kui inimene ise otsustab rahuldust pakkuvama elu poole liikuda.
Kuidas Minapilt sinu igapäevaelu mõjutab?
Minapilt ei ole staatiline, vaid areneb ja muutub kogu elu jooksul vastavalt saadud kogemustele, elusündmustele ja praktikatele. Kirjutasin, et Minapilt kujuneb läbi teadlikkuse iseendast ja oma rollidest, aga ka teiste inimeste poolt saadud hinnangute ja peegelduste kaudu.
Näiteks sellie näide: Minapilt võib muutuda näiteks pärast sulle tähtsas valdkonnas läbikukkumist. Inimesel on valida, kas kasutada seda kui võimalust kasvada või anda alla. Sõltub, milline on sinu Minapilt, sinu tugevused, nõrkused, väärtused ja kust need on alguse saanud. Kontrollküsimus siin – on nad eakohased?
Kuidas positiivne või negatiivne minapilt mõjutab inimese igapäevaseid valikuid ja suhteid
Lihtne näide. Mille suhtes sa ensekriitiline oled? Kirjuta see paberile. Nüüd, mis on selle vastand? Kui sa oleksid selline, milline käitumine oleks sellisel juhul võimalik? Kujutle, et sa nii teed, kuidas on olla selline? Proovi, mängi selle mõttega, proovi jälle.
Julgustan, et inimesel on alati valikukoht, kas tegutseda vanaviisi või proovida uut lähenemist. Ning kui meenutada siin, et vanadest haavadest võib end parandada, siis olles 43, ma ei pea käituma nagu 7-aastane.
Sageli on raske märgata, kuskohast on mingi muster alguse saanud ning mõttetasandil pole selleni sageli võimalik jõudagi. Regressiooniteraapia kasutab taandumist minevikku, sukeldumist inimese alateadvusesse ja ka eelpool mainitud kollektiivsesse alateadvusesse, eesmärgiga jõuda algpõhjuseni, millest on probleem alguse saanud, tegeleda sellega ning sa hakkad elus tegema uusi valikuid.
Minapildi parandamine ja tervendamine
Minapilt ei ole püsiv ning seda saab teadlikult parandada ja arendada ning inimesel lausa lasub selleks vastutus. Tehes juba, kas või ühe asja täna teisiti, annad võimaluse oma ellu uusi valikuid tulla.
Mulle meeldib tuua eestlastele teada-tuntud lauset: kui su unistus täitub – kas oled selleks valmis?
Minapildi tervendamisel, mis sind hoiab tagasi? Mis on kõige hirmutavam?
Kujutle, et oled õnnelik, väärtustad ennast ja teisi su ümber, su suhted on rahuldustpakkuvad, inspireerivad, tegemised laabuvad, …. no, ja mis siis, et vahel olles kui ameerika mägedel, kuid maandud jalgadel ja su sees on sügav rahu.
See on kui taas seljakoti pakkimine, valmistumine rännakuks. Vahe on see, et iga korraga olen saanud targemaks, mis kaasa võtan ja jõudes uude kohta ja kohtudes sealsete inimestega, on tunne nagu oleksin juba siin olnud ja neid kohanud.
Kui sind huvitab rohkem sügavuti minek, soovitan lugeda K.Wilberi, “Kõiksuse lühilugu” ja miks mitte teha Carol S. Pearsoni 12 arhetüübi test, uurimaks, milline su suhe on nendega, kes su elus praegusel hetkel ruulib ja keda väldid.